תקנון נגישות אתרים

תקנות נגישות אתרים -לפי איגוד האינטרנט הישראלי
למאמר המלא לחץ כאן

תקנות הנגישות החדשות נכנסו לתוקף


הנציבות לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים פירסמה תקנות נגישות חדשות שנכנסו לתוקף ב-25/10/13.
תקנות אלה כוללות התייחסות לנגישות של אתרי אינטרנט, ומבוססות על תקן הנגישות WCAG 2.0 של ארגון ה-W3C.

איגוד האינטרנט הישראלי מדגיש, כי למרות שהנגשת האינטרנט היא צעד המתבקש, מבחינה חברתית ומוסרית,ההתייחסות הקולקטיבית המשתמעת מתקנות משרד המשפטים לכלל האתרים, אינה ריאלית ומכבידה עד מאוד על מנהלי אתרים אלה.

About Us

לאורך כל תהליך החקיקה, בדיוני הכנסת, בפגישות, בשיחות ובפניות אישיות עם המעורבים בתהליך החקיקה, התריע איגוד האינטרנט כי יש לבטל את הגזירה הקולקטיבית. עם זאת, למרות המלצות האיגוד, בחר המחוקק להתקין את התקנות בנוסחן הנוכחי.

במסגרת פעילותנו בנושא, פנה האיגוד בסוף 2013 לנציבות שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים לקבלת הבהרות בנוגע לתקנות שהוציאו שמשמעותן עלויות עצומות לבעלי אתרים וחשיפת רוב אתרי האינטרנט בישראל לקנסות בסדר גודל אדיר.

התשובה הגיעה רק בפברואר 2015 (!) ובה התברר כי המשרד מסכים איתנו על כך שחלק מהכתוב בתקנות החדשות לא ממש ברור ואף נמסר לנו כי יבוצע ניסוח מחדש של אותם סעיפים. תהליך ההדברות עם הנציבות ממשיך גם בימים אלה במכתבים ובפגישות בניסיון לייצר תקנות ברורות יותר וסבירות יותר, בעיקר לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים.

האם זה יקרה לפני מועד כניסת התקנות לתוקף? נוכל רק לקוות. מבטיחים להמשיך להפעיל את הלחצים הנחוצים ולעדכן אתכם על כך.

Contact

התמודדות עם התקנות הקיימות


עם כניסת התקנות לתוקף אנו באיגוד נערכים בשני מישורים:

האיגוד ממשיך במאבקו מול הכנסת ומול נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות בניסיון להקל את הנטל הנובע תקנות הנגישות.
במקביל, עד אשר ישונו התקנות, אם ישונו, ועל מנת להקל על ציבור בעלי האתרים, מעמיד האיגוד לרשות הציבור מרכז מידע ומדריכים מקצועיים להנגשת האתר וכן מאייש מענה טלפוני בנציגי הקו הפתוח של האיגוד בטלפון 03-9700911.

מרגע כניסת התקנות לתוקף חויבו מנהלי אתרי אינטרנט קיימים להנגיש את אתריהם תוך 36 חודשים, ואילו מקימי אתרים חדשים נדרשים להתאים את אתריהם עם עלייתם לרשת. אי עמידה בדרישות תקנות אלו עלולה לגרור עימה צעדי ענישה כפי שנקבע על ידי משרד המשפטים.

About Us

מהי נגישות באינטרנט


נגישות ברשת משמעותה כי על כל אתר קיים, הנותן שירות או מציג מידע לציבור, לאפשר לאנשים עם מוגבלות להפיק ממנו תועלת מירבית הדומה לתועלה שמפיקים אנשים ללא מוגבלות.

עבור אנשים עם מוגבלות מרבית האתרים הישראליים אינם נגישים – דבר המונע מהם שימוש מלא במשאבי הרשת כגון חיסכון בזמן, הגעה פיזית לבית העסק או המתנה בתור. יתרונות אלה, עבור אוכלוסייה זו הינם בגדר שינוי מהותי והקלה משמעותית בהתנהלותם היומיומית.

במסגרת פעילויות האיגוד להנגשת האינטרנט לכולם, אנו פועלים להעלאת המודעות להתאמת האתרים גם לשימושם של אנשים עם מוגבלות.

איגוד האינטרנט פועל זה שנים, בשיתוף עמותת נגישות ישראל, לקידום נושא הנגישות לאינטרנט. לצורך כך, אנו מתחזקים אתר ייחודי לנושא בשם 'נגיש' המכיל הנחיות ותכנים מקצועיים בנושא.

Contact

מדריכי נגישות


אנו מעמידים לרשותכם מדריך מרוכז לנושא הנגישות באתרי האינטרנט, הלכה למעשה.

למדריך